Infinitiuguisar
Gerundiguisant
Participiguisat, guisada, guisats, guisades

Mode indicatiu

Present

joguiso
tuguises
ell, ella, vostèguisa
nosaltresguisem
vosaltresguiseu
ells, elles, vostèsguisen

Imperfet

joguisava
tuguisaves
ell, ella, vostèguisava
nosaltresguisàvem
vosaltresguisàveu
ells, elles, vostèsguisaven

Passat simple

joguisí
tuguisares
ell, ella, vostèguisà
nosaltresguisàrem
vosaltresguisàreu
ells, elles, vostèsguisaren

Futur

joguisaré
tuguisaràs
ell, ella, vostèguisarà
nosaltresguisarem
vosaltresguisareu
ells, elles, vostèsguisaran

Mode subjuntiu

Present

joguisi
tuguisis
ell, ella, vostèguisi
nosaltresguisem
vosaltresguiseu
ells, elles, vostèsguisin

Imperfet

joguisés
tuguisessis
ell, ella, vostèguisés
nosaltresguiséssim
vosaltresguiséssiu
ells, elles, vostèsguisessin

Mode condicional

joguisaria
tuguisaries
ell, ella, vostèguisaria
nosaltresguisaríem
vosaltresguisaríeu
ells, elles, vostèsguisarien

Mode imperatiu

(tu)guisa
(vostè)guisi
(nosaltres)guisem
(vosaltres)guiseu
(vostès)guisin

Traduccions

alemany
kochen; schmoren
anglès
to cook; to stew
castellà
guisar
francès
cuisiner
italià
cucinare
neerlandès
koken; smoren; stoven
portuguès
guisar; refogar