Practicar aquest verb
Infinitiuagusar
Gerundiagusant
Participiagusat, agusada, agusats, agusades

Mode indicatiu

Present

joaguso
tuaguses
ell, ella, vostèagusa
nosaltresagusem
vosaltresaguseu
ells, elles, vostèsagusen

Imperfet

joagusava
tuagusaves
ell, ella, vostèagusava
nosaltresagusàvem
vosaltresagusàveu
ells, elles, vostèsagusaven

Passat simple

joagusí
tuagusares
ell, ella, vostèagusà
nosaltresagusàrem
vosaltresagusàreu
ells, elles, vostèsagusaren

Passat perifràstic

jovaig agusar
tuvas (vares) agusar
ell, ella, vostèva agusar
nosaltresvam (vàrem) agusar
vosaltresvau (vàreu) agusar
ells, elles, vostèsvan (varen) agusar

Futur

joagusaré
tuagusaràs
ell, ella, vostèagusarà
nosaltresagusarem
vosaltresagusareu
ells, elles, vostèsagusaran

Perfet

johe agusat
tuhas agusat
ell, ella, vostèha agusat
nosaltreshem (havem) agusat
vosaltresheu (haveu) agusat
ells, elles, vostèshan agusat

Plusquamperfet

johavia agusat
tuhavies agusat
ell, ella, vostèhavia agusat
nosaltreshavíem agusat
vosaltreshavíeu agusat
ells, elles, vostèshavien agusat

Passat anterior

johaguí agusat
tuhagueres agusat
ell, ella, vostèhagué agusat
nosaltreshaguérem agusat
vosaltreshaguéreu agusat
ells, elles, vostèshagueren agusat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver agusat
tuvas (vares) haver agusat
ell, ella, vostèva haver agusat
nosaltresvam (vàrem) haver agusat
vosaltresvau (vàreu) haver agusat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver agusat

Futur perfet

johauré agusat
tuhauràs agusat
ell, ella, vostèhaurà agusat
nosaltreshaurem agusat
vosaltreshaureu agusat
ells, elles, vostèshauran agusat

Mode subjuntiu

Present

joagusi
tuagusis
ell, ella, vostèagusi
nosaltresagusem
vosaltresaguseu
ells, elles, vostèsagusin

Imperfet

joagusés
tuagusessis
ell, ella, vostèagusés
nosaltresaguséssim
vosaltresaguséssiu
ells, elles, vostèsagusessin

Perfet

johagi agusat
tuhagis agusat
ell, ella, vostèhagi agusat
nosaltreshàgim agusat
vosaltreshàgiu agusat
ells, elles, vostèshagin agusat

Plusquamperfet

johagués agusat
tuhaguessis agusat
ell, ella, vostèhagués agusat
nosaltreshaguéssim agusat
vosaltreshaguéssiu agusat
ells, elles, vostèshaguessin agusat

Mode condicional

Condicional

joagusaria
tuagusaries
ell, ella, vostèagusaria
nosaltresagusaríem
vosaltresagusaríeu
ells, elles, vostèsagusarien

Condicional perfet

johauria (haguera) agusat
tuhauries (hagueres) agusat
ell, ella, vostèhauria (haguera) agusat
nosaltreshauríem (haguérem) agusat
vosaltreshauríeu (haguéreu) agusat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) agusat

Mode imperatiu

(tu)agusa
(vostè)agusi
(nosaltres)agusem
(vosaltres)aguseu
(vostès)agusin

Traduccions

alemany
schärfen
anglès
to sharpen
castellà
aguzar
francès
aiguiser
italià
aguzzare
neerlandès
scherpen, slijpen
portuguès
aguçar