Practicar aquest verb
És bo que practiquis molt.
Infinitiupracticar
Gerundipracticant
Participipracticat, practicada, practicats, practicades

Mode indicatiu

Present

jopractico
tupractiques
ell, ella, vostèpractica
nosaltrespractiquem
vosaltrespractiqueu
ells, elles, vostèspractiquen

Imperfet

jopracticava
tupracticaves
ell, ella, vostèpracticava
nosaltrespracticàvem
vosaltrespracticàveu
ells, elles, vostèspracticaven

Passat simple

jopractiquí
tupracticares
ell, ella, vostèpracticà
nosaltrespracticàrem
vosaltrespracticàreu
ells, elles, vostèspracticaren

Passat perifràstic

jovaig practicar
tuvas (vares) practicar
ell, ella, vostèva practicar
nosaltresvam (vàrem) practicar
vosaltresvau (vàreu) practicar
ells, elles, vostèsvan (varen) practicar

Futur

jopracticaré
tupracticaràs
ell, ella, vostèpracticarà
nosaltrespracticarem
vosaltrespracticareu
ells, elles, vostèspracticaran

Perfet

johe practicat
tuhas practicat
ell, ella, vostèha practicat
nosaltreshem (havem) practicat
vosaltresheu (haveu) practicat
ells, elles, vostèshan practicat

Plusquamperfet

johavia practicat
tuhavies practicat
ell, ella, vostèhavia practicat
nosaltreshavíem practicat
vosaltreshavíeu practicat
ells, elles, vostèshavien practicat

Passat anterior

johaguí practicat
tuhagueres practicat
ell, ella, vostèhagué practicat
nosaltreshaguérem practicat
vosaltreshaguéreu practicat
ells, elles, vostèshagueren practicat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver practicat
tuvas (vares) haver practicat
ell, ella, vostèva haver practicat
nosaltresvam (vàrem) haver practicat
vosaltresvau (vàreu) haver practicat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver practicat

Futur perfet

johauré practicat
tuhauràs practicat
ell, ella, vostèhaurà practicat
nosaltreshaurem practicat
vosaltreshaureu practicat
ells, elles, vostèshauran practicat

Mode subjuntiu

Present

jopractiqui
tupractiquis
ell, ella, vostèpractiqui
nosaltrespractiquem
vosaltrespractiqueu
ells, elles, vostèspractiquin

Imperfet

jopractiqués
tupractiquessis
ell, ella, vostèpractiqués
nosaltrespractiquéssim
vosaltrespractiquéssiu
ells, elles, vostèspractiquessin

Perfet

johagi practicat
tuhagis practicat
ell, ella, vostèhagi practicat
nosaltreshàgim practicat
vosaltreshàgiu practicat
ells, elles, vostèshagin practicat

Plusquamperfet

johagués practicat
tuhaguessis practicat
ell, ella, vostèhagués practicat
nosaltreshaguéssim practicat
vosaltreshaguéssiu practicat
ells, elles, vostèshaguessin practicat

Mode condicional

Condicional

jopracticaria
tupracticaries
ell, ella, vostèpracticaria
nosaltrespracticaríem
vosaltrespracticaríeu
ells, elles, vostèspracticarien

Condicional perfet

johauria (haguera) practicat
tuhauries (hagueres) practicat
ell, ella, vostèhauria (haguera) practicat
nosaltreshauríem (haguérem) practicat
vosaltreshauríeu (haguéreu) practicat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) practicat

Mode imperatiu

(tu)practica
(vostè)practiqui
(nosaltres)practiquem
(vosaltres)practiqueu
(vostès)practiquin

Traduccions

alemany
praktizieren, trainieren, üben
anglès
to practise
castellà
practicar
francès
pratiquer
italià
praticare
neerlandès
beoefenen, oefenen, uitoefenen
portuguès
praticar