Practicar aquest verb
Infinitiufendre
Gerundifenent
Participifes, fesa, fesos, feses

Mode indicatiu

Present

jofenc
tufens
ell, ella, vostèfen
nosaltresfenem
vosaltresfeneu
ells, elles, vostèsfenen

Imperfet

jofenia
tufenies
ell, ella, vostèfenia
nosaltresfeníem
vosaltresfeníeu
ells, elles, vostèsfenien

Passat simple

jofenguí
tufengueres
ell, ella, vostèfengué
nosaltresfenguérem
vosaltresfenguéreu
ells, elles, vostèsfengueren

Passat perifràstic

jovaig fendre
tuvas (vares) fendre
ell, ella, vostèva fendre
nosaltresvam (vàrem) fendre
vosaltresvau (vàreu) fendre
ells, elles, vostèsvan (varen) fendre

Futur

jofendré
tufendràs
ell, ella, vostèfendrà
nosaltresfendrem
vosaltresfendreu
ells, elles, vostèsfendran

Perfet

johe fes
tuhas fes
ell, ella, vostèha fes
nosaltreshem (havem) fes
vosaltresheu (haveu) fes
ells, elles, vostèshan fes

Plusquamperfet

johavia fes
tuhavies fes
ell, ella, vostèhavia fes
nosaltreshavíem fes
vosaltreshavíeu fes
ells, elles, vostèshavien fes

Passat anterior

johaguí fes
tuhagueres fes
ell, ella, vostèhagué fes
nosaltreshaguérem fes
vosaltreshaguéreu fes
ells, elles, vostèshagueren fes

Passat anterior perifràstic

jovaig haver fes
tuvas (vares) haver fes
ell, ella, vostèva haver fes
nosaltresvam (vàrem) haver fes
vosaltresvau (vàreu) haver fes
ells, elles, vostèsvan (varen) haver fes

Futur perfet

johauré fes
tuhauràs fes
ell, ella, vostèhaurà fes
nosaltreshaurem fes
vosaltreshaureu fes
ells, elles, vostèshauran fes

Mode subjuntiu

Present

jofengui
tufenguis
ell, ella, vostèfengui
nosaltresfenguem
vosaltresfengueu
ells, elles, vostèsfenguin

Imperfet

jofengués
tufenguessis
ell, ella, vostèfengués
nosaltresfenguéssim
vosaltresfenguéssiu
ells, elles, vostèsfenguessin

Perfet

johagi fes
tuhagis fes
ell, ella, vostèhagi fes
nosaltreshàgim fes
vosaltreshàgiu fes
ells, elles, vostèshagin fes

Plusquamperfet

johagués fes
tuhaguessis fes
ell, ella, vostèhagués fes
nosaltreshaguéssim fes
vosaltreshaguéssiu fes
ells, elles, vostèshaguessin fes

Mode condicional

Condicional

jofendria
tufendries
ell, ella, vostèfendria
nosaltresfendríem
vosaltresfendríeu
ells, elles, vostèsfendrien

Condicional perfet

johauria (haguera) fes
tuhauries (hagueres) fes
ell, ella, vostèhauria (haguera) fes
nosaltreshauríem (haguérem) fes
vosaltreshauríeu (haguéreu) fes
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) fes

Mode imperatiu

(tu)fen
(vostè)fengui
(nosaltres)fenguem
(vosaltres)feneu
(vostès)fenguin

Traduccions

alemany
spalten
anglès
to cleave
castellà
hender
francès
fendre
italià
fendere
neerlandès
klieven, splijten
portuguès
fender