Practicar aquest verb
Infinitiupansir
Gerundipansint
Participipansit, pansida, pansits, pansides

Mode indicatiu

Present

jopanseixo
tupanseixes
ell, ella, vostèpanseix
nosaltrespansim
vosaltrespansiu
ells, elles, vostèspanseixen

Imperfet

jopansia
tupansies
ell, ella, vostèpansia
nosaltrespansíem
vosaltrespansíeu
ells, elles, vostèspansien

Passat simple

jopansí
tupansires
ell, ella, vostèpansí
nosaltrespansírem
vosaltrespansíreu
ells, elles, vostèspansiren

Passat perifràstic

jovaig pansir
tuvas (vares) pansir
ell, ella, vostèva pansir
nosaltresvam (vàrem) pansir
vosaltresvau (vàreu) pansir
ells, elles, vostèsvan (varen) pansir

Futur

jopansiré
tupansiràs
ell, ella, vostèpansirà
nosaltrespansirem
vosaltrespansireu
ells, elles, vostèspansiran

Perfet

johe pansit
tuhas pansit
ell, ella, vostèha pansit
nosaltreshem (havem) pansit
vosaltresheu (haveu) pansit
ells, elles, vostèshan pansit

Plusquamperfet

johavia pansit
tuhavies pansit
ell, ella, vostèhavia pansit
nosaltreshavíem pansit
vosaltreshavíeu pansit
ells, elles, vostèshavien pansit

Passat anterior

johaguí pansit
tuhagueres pansit
ell, ella, vostèhagué pansit
nosaltreshaguérem pansit
vosaltreshaguéreu pansit
ells, elles, vostèshagueren pansit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver pansit
tuvas (vares) haver pansit
ell, ella, vostèva haver pansit
nosaltresvam (vàrem) haver pansit
vosaltresvau (vàreu) haver pansit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver pansit

Futur perfet

johauré pansit
tuhauràs pansit
ell, ella, vostèhaurà pansit
nosaltreshaurem pansit
vosaltreshaureu pansit
ells, elles, vostèshauran pansit

Mode subjuntiu

Present

jopanseixi
tupanseixis
ell, ella, vostèpanseixi
nosaltrespansim
vosaltrespansiu
ells, elles, vostèspanseixin

Imperfet

jopansís
tupansissis
ell, ella, vostèpansís
nosaltrespansíssim
vosaltrespansíssiu
ells, elles, vostèspansissin

Perfet

johagi pansit
tuhagis pansit
ell, ella, vostèhagi pansit
nosaltreshàgim pansit
vosaltreshàgiu pansit
ells, elles, vostèshagin pansit

Plusquamperfet

johagués pansit
tuhaguessis pansit
ell, ella, vostèhagués pansit
nosaltreshaguéssim pansit
vosaltreshaguéssiu pansit
ells, elles, vostèshaguessin pansit

Mode condicional

Condicional

jopansiria
tupansiries
ell, ella, vostèpansiria
nosaltrespansiríem
vosaltrespansiríeu
ells, elles, vostèspansirien

Condicional perfet

johauria (haguera) pansit
tuhauries (hagueres) pansit
ell, ella, vostèhauria (haguera) pansit
nosaltreshauríem (haguérem) pansit
vosaltreshauríeu (haguéreu) pansit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) pansit

Mode imperatiu

(tu)panseix
(vostè)panseixi
(nosaltres)pansim
(vosaltres)pansiu
(vostès)panseixin

Traduccions

alemany
verwelken
anglès
to fade, to wither
castellà
mustiar
francès
faner, flétrir
italià
appassire
neerlandès
verwelken