Practicar aquest verb
Infinitiufugir
Gerundifugint
Participifugit, fugida, fugits, fugides

Mode indicatiu

Present

jofujo
tufuges
ell, ella, vostèfuig
nosaltresfugim
vosaltresfugiu
ells, elles, vostèsfugen

Imperfet

jofugia
tufugies
ell, ella, vostèfugia
nosaltresfugíem
vosaltresfugíeu
ells, elles, vostèsfugien

Passat simple

jofugí
tufugires
ell, ella, vostèfugí
nosaltresfugírem
vosaltresfugíreu
ells, elles, vostèsfugiren

Passat perifràstic

jovaig fugir
tuvas (vares) fugir
ell, ella, vostèva fugir
nosaltresvam (vàrem) fugir
vosaltresvau (vàreu) fugir
ells, elles, vostèsvan (varen) fugir

Futur

jofugiré
tufugiràs
ell, ella, vostèfugirà
nosaltresfugirem
vosaltresfugireu
ells, elles, vostèsfugiran

Perfet

johe fugit
tuhas fugit
ell, ella, vostèha fugit
nosaltreshem (havem) fugit
vosaltresheu (haveu) fugit
ells, elles, vostèshan fugit

Plusquamperfet

johavia fugit
tuhavies fugit
ell, ella, vostèhavia fugit
nosaltreshavíem fugit
vosaltreshavíeu fugit
ells, elles, vostèshavien fugit

Passat anterior

johaguí fugit
tuhagueres fugit
ell, ella, vostèhagué fugit
nosaltreshaguérem fugit
vosaltreshaguéreu fugit
ells, elles, vostèshagueren fugit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver fugit
tuvas (vares) haver fugit
ell, ella, vostèva haver fugit
nosaltresvam (vàrem) haver fugit
vosaltresvau (vàreu) haver fugit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver fugit

Futur perfet

johauré fugit
tuhauràs fugit
ell, ella, vostèhaurà fugit
nosaltreshaurem fugit
vosaltreshaureu fugit
ells, elles, vostèshauran fugit

Mode subjuntiu

Present

jofugi
tufugis
ell, ella, vostèfugi
nosaltresfugim
vosaltresfugiu
ells, elles, vostèsfugin

Imperfet

jofugís
tufugissis
ell, ella, vostèfugís
nosaltresfugíssim
vosaltresfugíssiu
ells, elles, vostèsfugissin

Perfet

johagi fugit
tuhagis fugit
ell, ella, vostèhagi fugit
nosaltreshàgim fugit
vosaltreshàgiu fugit
ells, elles, vostèshagin fugit

Plusquamperfet

johagués fugit
tuhaguessis fugit
ell, ella, vostèhagués fugit
nosaltreshaguéssim fugit
vosaltreshaguéssiu fugit
ells, elles, vostèshaguessin fugit

Mode condicional

Condicional

jofugiria
tufugiries
ell, ella, vostèfugiria
nosaltresfugiríem
vosaltresfugiríeu
ells, elles, vostèsfugirien

Condicional perfet

johauria (haguera) fugit
tuhauries (hagueres) fugit
ell, ella, vostèhauria (haguera) fugit
nosaltreshauríem (haguérem) fugit
vosaltreshauríeu (haguéreu) fugit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) fugit

Mode imperatiu

(tu)fuig
(vostè)fugi
(nosaltres)fugim
(vosaltres)fugiu
(vostès)fugin

Traduccions

alemany
fliehen, flüchten
anglès
to flee
castellà
huir
francès
fuir
italià
fuggire
neerlandès
ontsnappen, vluchten
portuguès
fugir