Infinitiu gastar
Gerundi gastant
Participi gastat

Mode indicatiu

Present

jogasto
tugastes
ell, ella, vostègasta
nosaltresgastem
vosaltresgasteu
ells, elles, vostèsgasten

Imperfet

jogastava
tugastaves
ell, ella, vostègastava
nosaltresgastàvem
vosaltresgastàveu
ells, elles, vostèsgastaven

Passat simple

jogastí
tugastares
ell, ella, vostègastà
nosaltresgastàrem
vosaltresgastàreu
ells, elles, vostèsgastaren

Futur

jogastaré
tugastaràs
ell, ella, vostègastarà
nosaltresgastarem
vosaltresgastareu
ells, elles, vostèsgastaran

Mode subjuntiu

Present

jogasti
tugastis
ell, ella, vostègasti
nosaltresgastem
vosaltresgasteu
ells, elles, vostèsgastin

Imperfet

jogastés
tugastessis
ell, ella, vostègastés
nosaltresgastéssim
vosaltresgastéssiu
ells, elles, vostèsgastessin

Mode condicional

jogastaria
tugastaries
ell, ella, vostègastaria
nosaltresgastaríem
vosaltresgastaríeu
ells, elles, vostèsgastarien

Mode imperatiu

(tu)gasta
(vostè)gasti
(nosaltres)gastem
(vosaltres)gasteu
(vostès)gastin

Traduccions

anglès
to spend
castellà
gastar
francès
dépenser
italià
spendere
neerlandès
uitgeven
portuguès
gastar