Infinitiu xuclar
Gerundi xuclant
Participi xuclat

Mode indicatiu

Present

joxuclo
tuxucles
ell, ella, vostèxucla
nosaltresxuclem
vosaltresxucleu
ells, elles, vostèsxuclen

Imperfet

joxuclava
tuxuclaves
ell, ella, vostèxuclava
nosaltresxuclàvem
vosaltresxuclàveu
ells, elles, vostèsxuclaven

Passat simple

joxuclí
tuxuclares
ell, ella, vostèxuclà
nosaltresxuclàrem
vosaltresxuclàreu
ells, elles, vostèsxuclaren

Futur

joxuclaré
tuxuclaràs
ell, ella, vostèxuclarà
nosaltresxuclarem
vosaltresxuclareu
ells, elles, vostèsxuclaran

Mode subjuntiu

Present

joxucli
tuxuclis
ell, ella, vostèxucli
nosaltresxuclem
vosaltresxucleu
ells, elles, vostèsxuclin

Imperfet

joxuclés
tuxuclessis
ell, ella, vostèxuclés
nosaltresxucléssim
vosaltresxucléssiu
ells, elles, vostèsxuclessin

Mode condicional

joxuclaria
tuxuclaries
ell, ella, vostèxuclaria
nosaltresxuclaríem
vosaltresxuclaríeu
ells, elles, vostèsxuclarien

Mode imperatiu

(tu)xucla
(vostè)xucli
(nosaltres)xuclem
(vosaltres)xucleu
(vostès)xuclin

Traduccions

anglès
to suck
castellà
chupar
francès
sucer
italià
succhiare
neerlandès
sabbelen; zuigen
portuguès
chupar