Infinitiu mesclar
Gerundi mesclant
Participi mesclat

Mode indicatiu

Present

jomesclo
tumescles
ell, ella, vostèmescla
nosaltresmesclem
vosaltresmescleu
ells, elles, vostèsmesclen

Imperfet

jomesclava
tumesclaves
ell, ella, vostèmesclava
nosaltresmesclàvem
vosaltresmesclàveu
ells, elles, vostèsmesclaven

Passat simple

jomesclí
tumesclares
ell, ella, vostèmesclà
nosaltresmesclàrem
vosaltresmesclàreu
ells, elles, vostèsmesclaren

Futur

jomesclaré
tumesclaràs
ell, ella, vostèmesclarà
nosaltresmesclarem
vosaltresmesclareu
ells, elles, vostèsmesclaran

Mode subjuntiu

Present

jomescli
tumesclis
ell, ella, vostèmescli
nosaltresmesclem
vosaltresmescleu
ells, elles, vostèsmesclin

Imperfet

jomesclés
tumesclessis
ell, ella, vostèmesclés
nosaltresmescléssim
vosaltresmescléssiu
ells, elles, vostèsmesclessin

Mode condicional

jomesclaria
tumesclaries
ell, ella, vostèmesclaria
nosaltresmesclaríem
vosaltresmesclaríeu
ells, elles, vostèsmesclarien

Mode imperatiu

(tu)mescla
(vostè)mescli
(nosaltres)mesclem
(vosaltres)mescleu
(vostès)mesclin

Traduccions

anglès
to blend; to mix
castellà
mezclar
francès
mélanger; mêler
italià
mescolare; mischiare
neerlandès
mengen
portuguès
mexer