Practicar aquest verb
Infinitiuenriquir
Gerundienriquint
Participienriquit, enriquida, enriquits, enriquides

Mode indicatiu

Present

joenriqueixo
tuenriqueixes
ell, ella, vostèenriqueix
nosaltresenriquim
vosaltresenriquiu
ells, elles, vostèsenriqueixen

Imperfet

joenriquia
tuenriquies
ell, ella, vostèenriquia
nosaltresenriquíem
vosaltresenriquíeu
ells, elles, vostèsenriquien

Passat simple

joenriquí
tuenriquires
ell, ella, vostèenriquí
nosaltresenriquírem
vosaltresenriquíreu
ells, elles, vostèsenriquiren

Passat perifràstic

jovaig enriquir
tuvas (vares) enriquir
ell, ella, vostèva enriquir
nosaltresvam (vàrem) enriquir
vosaltresvau (vàreu) enriquir
ells, elles, vostèsvan (varen) enriquir

Futur

joenriquiré
tuenriquiràs
ell, ella, vostèenriquirà
nosaltresenriquirem
vosaltresenriquireu
ells, elles, vostèsenriquiran

Perfet

johe enriquit
tuhas enriquit
ell, ella, vostèha enriquit
nosaltreshem (havem) enriquit
vosaltresheu (haveu) enriquit
ells, elles, vostèshan enriquit

Plusquamperfet

johavia enriquit
tuhavies enriquit
ell, ella, vostèhavia enriquit
nosaltreshavíem enriquit
vosaltreshavíeu enriquit
ells, elles, vostèshavien enriquit

Passat anterior

johaguí enriquit
tuhagueres enriquit
ell, ella, vostèhagué enriquit
nosaltreshaguérem enriquit
vosaltreshaguéreu enriquit
ells, elles, vostèshagueren enriquit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver enriquit
tuvas (vares) haver enriquit
ell, ella, vostèva haver enriquit
nosaltresvam (vàrem) haver enriquit
vosaltresvau (vàreu) haver enriquit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver enriquit

Futur perfet

johauré enriquit
tuhauràs enriquit
ell, ella, vostèhaurà enriquit
nosaltreshaurem enriquit
vosaltreshaureu enriquit
ells, elles, vostèshauran enriquit

Mode subjuntiu

Present

joenriqueixi
tuenriqueixis
ell, ella, vostèenriqueixi
nosaltresenriquim
vosaltresenriquiu
ells, elles, vostèsenriqueixin

Imperfet

joenriquís
tuenriquissis
ell, ella, vostèenriquís
nosaltresenriquíssim
vosaltresenriquíssiu
ells, elles, vostèsenriquissin

Perfet

johagi enriquit
tuhagis enriquit
ell, ella, vostèhagi enriquit
nosaltreshàgim enriquit
vosaltreshàgiu enriquit
ells, elles, vostèshagin enriquit

Plusquamperfet

johagués enriquit
tuhaguessis enriquit
ell, ella, vostèhagués enriquit
nosaltreshaguéssim enriquit
vosaltreshaguéssiu enriquit
ells, elles, vostèshaguessin enriquit

Mode condicional

Condicional

joenriquiria
tuenriquiries
ell, ella, vostèenriquiria
nosaltresenriquiríem
vosaltresenriquiríeu
ells, elles, vostèsenriquirien

Condicional perfet

johauria (haguera) enriquit
tuhauries (hagueres) enriquit
ell, ella, vostèhauria (haguera) enriquit
nosaltreshauríem (haguérem) enriquit
vosaltreshauríeu (haguéreu) enriquit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) enriquit

Mode imperatiu

(tu)enriqueix
(vostè)enriqueixi
(nosaltres)enriquim
(vosaltres)enriquiu
(vostès)enriqueixin

Traduccions

alemany
anreichern, bereichern
anglès
to enrich
castellà
enriquecer
francès
enrichir
italià
arricchire
neerlandès
verfraaien, verrijken
portuguès
enriquecer