Infinitiu afirmar
Gerundi afirmant
Participi afirmat

Mode indicatiu

Present

joafirmo
tuafirmes
ell, ella, vostèafirma
nosaltresafirmem
vosaltresafirmeu
ells, elles, vostèsafirmen

Imperfet

joafirmava
tuafirmaves
ell, ella, vostèafirmava
nosaltresafirmàvem
vosaltresafirmàveu
ells, elles, vostèsafirmaven

Passat simple

joafirmí
tuafirmares
ell, ella, vostèafirmà
nosaltresafirmàrem
vosaltresafirmàreu
ells, elles, vostèsafirmaren

Futur

joafirmaré
tuafirmaràs
ell, ella, vostèafirmarà
nosaltresafirmarem
vosaltresafirmareu
ells, elles, vostèsafirmaran

Mode subjuntiu

Present

joafirmi
tuafirmis
ell, ella, vostèafirmi
nosaltresafirmem
vosaltresafirmeu
ells, elles, vostèsafirmin

Imperfet

joafirmés
tuafirmessis
ell, ella, vostèafirmés
nosaltresafirméssim
vosaltresafirméssiu
ells, elles, vostèsafirmessin

Mode condicional

joafirmaria
tuafirmaries
ell, ella, vostèafirmaria
nosaltresafirmaríem
vosaltresafirmaríeu
ells, elles, vostèsafirmarien

Mode imperatiu

(tu)afirma
(vostè)afirmi
(nosaltres)afirmem
(vosaltres)afirmeu
(vostès)afirmin

Traduccions

anglès
to confirm; to declare; to state
castellà
afirmar
francès
affirmer
italià
affermare
neerlandès
beweren; stellen; verzekeren
portuguès
afirmar