Infinitiu espavilar
Gerundi espavilant
Participi espavilat

Mode indicatiu

Present

joespavilo
tuespaviles
ell, ella, vostèespavila
nosaltresespavilem
vosaltresespavileu
ells, elles, vostèsespavilen

Imperfet

joespavilava
tuespavilaves
ell, ella, vostèespavilava
nosaltresespavilàvem
vosaltresespavilàveu
ells, elles, vostèsespavilaven

Passat simple

joespavilí
tuespavilares
ell, ella, vostèespavilà
nosaltresespavilàrem
vosaltresespavilàreu
ells, elles, vostèsespavilaren

Futur

joespavilaré
tuespavilaràs
ell, ella, vostèespavilarà
nosaltresespavilarem
vosaltresespavilareu
ells, elles, vostèsespavilaran

Mode subjuntiu

Present

joespavili
tuespavilis
ell, ella, vostèespavili
nosaltresespavilem
vosaltresespavileu
ells, elles, vostèsespavilin

Imperfet

joespavilés
tuespavilessis
ell, ella, vostèespavilés
nosaltresespaviléssim
vosaltresespaviléssiu
ells, elles, vostèsespavilessin

Mode condicional

joespavilaria
tuespavilaries
ell, ella, vostèespavilaria
nosaltresespavilaríem
vosaltresespavilaríeu
ells, elles, vostèsespavilarien

Mode imperatiu

(tu)espavila
(vostè)espavili
(nosaltres)espavilem
(vosaltres)espavileu
(vostès)espavilin

Traduccions

anglès
to stoke; to wake up
castellà
despabilar; despertar; espabilar
francès
dégourdir; éveiller
neerlandès
wakker maken; wekken
portuguès
despertar; espevitar