Practicar este verbo
Infinitivoenunciar
Gerundioenunciant
Participioenunciat, enunciada, enunciats, enunciades

Modo indicativo

Presente

joenuncio
tuenuncies
ell, ella, vostèenuncia
nosaltresenunciem
vosaltresenuncieu
ells, elles, vostèsenuncien

Imperfecto

joenunciava
tuenunciaves
ell, ella, vostèenunciava
nosaltresenunciàvem
vosaltresenunciàveu
ells, elles, vostèsenunciaven

Pasado simple

joenuncií
tuenunciares
ell, ella, vostèenuncià
nosaltresenunciàrem
vosaltresenunciàreu
ells, elles, vostèsenunciaren

Pasado perifrástico

jovaig enunciar
tuvas (vares) enunciar
ell, ella, vostèva enunciar
nosaltresvam (vàrem) enunciar
vosaltresvau (vàreu) enunciar
ells, elles, vostèsvan (varen) enunciar

Futuro

joenunciaré
tuenunciaràs
ell, ella, vostèenunciarà
nosaltresenunciarem
vosaltresenunciareu
ells, elles, vostèsenunciaran

Perfecto

johe enunciat
tuhas enunciat
ell, ella, vostèha enunciat
nosaltreshem (havem) enunciat
vosaltresheu (haveu) enunciat
ells, elles, vostèshan enunciat

Pluscuamperfecto

johavia enunciat
tuhavies enunciat
ell, ella, vostèhavia enunciat
nosaltreshavíem enunciat
vosaltreshavíeu enunciat
ells, elles, vostèshavien enunciat

Pasado anterior

johaguí enunciat
tuhagueres enunciat
ell, ella, vostèhagué enunciat
nosaltreshaguérem enunciat
vosaltreshaguéreu enunciat
ells, elles, vostèshagueren enunciat

Pasado anterior perifrástico

jovaig haver enunciat
tuvas (vares) haver enunciat
ell, ella, vostèva haver enunciat
nosaltresvam (vàrem) haver enunciat
vosaltresvau (vàreu) haver enunciat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver enunciat

Futuro perfecto

johauré enunciat
tuhauràs enunciat
ell, ella, vostèhaurà enunciat
nosaltreshaurem enunciat
vosaltreshaureu enunciat
ells, elles, vostèshauran enunciat

Modo subjuntivo

Presente

joenunciï
tuenunciïs
ell, ella, vostèenunciï
nosaltresenunciem
vosaltresenuncieu
ells, elles, vostèsenunciïn

Imperfecto

joenunciés
tuenunciessis
ell, ella, vostèenunciés
nosaltresenunciéssim
vosaltresenunciéssiu
ells, elles, vostèsenunciessin

Perfecto

johagi enunciat
tuhagis enunciat
ell, ella, vostèhagi enunciat
nosaltreshàgim enunciat
vosaltreshàgiu enunciat
ells, elles, vostèshagin enunciat

Pluscuamperfecto

johagués enunciat
tuhaguessis enunciat
ell, ella, vostèhagués enunciat
nosaltreshaguéssim enunciat
vosaltreshaguéssiu enunciat
ells, elles, vostèshaguessin enunciat

Modo condicional

Condicional

joenunciaria
tuenunciaries
ell, ella, vostèenunciaria
nosaltresenunciaríem
vosaltresenunciaríeu
ells, elles, vostèsenunciarien

Condicional perfecto

johauria (haguera) enunciat
tuhauries (hagueres) enunciat
ell, ella, vostèhauria (haguera) enunciat
nosaltreshauríem (haguérem) enunciat
vosaltreshauríeu (haguéreu) enunciat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) enunciat

Modo imperativo

(tu)enuncia
(vostè)enunciï
(nosaltres)enunciem
(vosaltres)enuncieu
(vostès)enunciïn

Traducciones

inglés
to enunciate
español
enunciar
francés
énoncer
italiano
enunciare
neerlandés
formuleren, uiteenzetten, uiten
portugués
enunciar