Pratiquer ce verbe
Infinitifenunciar
Participe présentenunciant
Participe passéenunciat, enunciada, enunciats, enunciades

Mode indicatif

Présent

joenuncio
tuenuncies
ell, ella, vostèenuncia
nosaltresenunciem
vosaltresenuncieu
ells, elles, vostèsenuncien

Imparfait

joenunciava
tuenunciaves
ell, ella, vostèenunciava
nosaltresenunciàvem
vosaltresenunciàveu
ells, elles, vostèsenunciaven

Passé simple

joenuncií
tuenunciares
ell, ella, vostèenuncià
nosaltresenunciàrem
vosaltresenunciàreu
ells, elles, vostèsenunciaren

Passé périphrastique

jovaig enunciar
tuvas (vares) enunciar
ell, ella, vostèva enunciar
nosaltresvam (vàrem) enunciar
vosaltresvau (vàreu) enunciar
ells, elles, vostèsvan (varen) enunciar

Futur

joenunciaré
tuenunciaràs
ell, ella, vostèenunciarà
nosaltresenunciarem
vosaltresenunciareu
ells, elles, vostèsenunciaran

Passé composé

johe enunciat
tuhas enunciat
ell, ella, vostèha enunciat
nosaltreshem (havem) enunciat
vosaltresheu (haveu) enunciat
ells, elles, vostèshan enunciat

Plus-que-parfait

johavia enunciat
tuhavies enunciat
ell, ella, vostèhavia enunciat
nosaltreshavíem enunciat
vosaltreshavíeu enunciat
ells, elles, vostèshavien enunciat

Passé antérieur

johaguí enunciat
tuhagueres enunciat
ell, ella, vostèhagué enunciat
nosaltreshaguérem enunciat
vosaltreshaguéreu enunciat
ells, elles, vostèshagueren enunciat

Passé antérieur périphrastique

jovaig haver enunciat
tuvas (vares) haver enunciat
ell, ella, vostèva haver enunciat
nosaltresvam (vàrem) haver enunciat
vosaltresvau (vàreu) haver enunciat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver enunciat

Futur antérieur

johauré enunciat
tuhauràs enunciat
ell, ella, vostèhaurà enunciat
nosaltreshaurem enunciat
vosaltreshaureu enunciat
ells, elles, vostèshauran enunciat

Mode subjonctif

Présent

joenunciï
tuenunciïs
ell, ella, vostèenunciï
nosaltresenunciem
vosaltresenuncieu
ells, elles, vostèsenunciïn

Imparfait

joenunciés
tuenunciessis
ell, ella, vostèenunciés
nosaltresenunciéssim
vosaltresenunciéssiu
ells, elles, vostèsenunciessin

Passé composé

johagi enunciat
tuhagis enunciat
ell, ella, vostèhagi enunciat
nosaltreshàgim enunciat
vosaltreshàgiu enunciat
ells, elles, vostèshagin enunciat

Plus-que-parfait

johagués enunciat
tuhaguessis enunciat
ell, ella, vostèhagués enunciat
nosaltreshaguéssim enunciat
vosaltreshaguéssiu enunciat
ells, elles, vostèshaguessin enunciat

Mode conditionnel

Conditionnel

joenunciaria
tuenunciaries
ell, ella, vostèenunciaria
nosaltresenunciaríem
vosaltresenunciaríeu
ells, elles, vostèsenunciarien

Conditionnel passé

johauria (haguera) enunciat
tuhauries (hagueres) enunciat
ell, ella, vostèhauria (haguera) enunciat
nosaltreshauríem (haguérem) enunciat
vosaltreshauríeu (haguéreu) enunciat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) enunciat

Mode impératif

(tu)enuncia
(vostè)enunciï
(nosaltres)enunciem
(vosaltres)enuncieu
(vostès)enunciïn

Traductions

anglais
to enunciate
espagnol
enunciar
français
énoncer
italien
enunciare
néerlandais
formuleren, uiteenzetten, uiten
portugais
enunciar