Practicar aquest verb
Infinitiuenunciar
Gerundienunciant
Participienunciat, enunciada, enunciats, enunciades

Mode indicatiu

Present

joenuncio
tuenuncies
ell, ella, vostèenuncia
nosaltresenunciem
vosaltresenuncieu
ells, elles, vostèsenuncien

Imperfet

joenunciava
tuenunciaves
ell, ella, vostèenunciava
nosaltresenunciàvem
vosaltresenunciàveu
ells, elles, vostèsenunciaven

Passat simple

joenuncií
tuenunciares
ell, ella, vostèenuncià
nosaltresenunciàrem
vosaltresenunciàreu
ells, elles, vostèsenunciaren

Passat perifràstic

jovaig enunciar
tuvas (vares) enunciar
ell, ella, vostèva enunciar
nosaltresvam (vàrem) enunciar
vosaltresvau (vàreu) enunciar
ells, elles, vostèsvan (varen) enunciar

Futur

joenunciaré
tuenunciaràs
ell, ella, vostèenunciarà
nosaltresenunciarem
vosaltresenunciareu
ells, elles, vostèsenunciaran

Perfet

johe enunciat
tuhas enunciat
ell, ella, vostèha enunciat
nosaltreshem (havem) enunciat
vosaltresheu (haveu) enunciat
ells, elles, vostèshan enunciat

Plusquamperfet

johavia enunciat
tuhavies enunciat
ell, ella, vostèhavia enunciat
nosaltreshavíem enunciat
vosaltreshavíeu enunciat
ells, elles, vostèshavien enunciat

Passat anterior

johaguí enunciat
tuhagueres enunciat
ell, ella, vostèhagué enunciat
nosaltreshaguérem enunciat
vosaltreshaguéreu enunciat
ells, elles, vostèshagueren enunciat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver enunciat
tuvas (vares) haver enunciat
ell, ella, vostèva haver enunciat
nosaltresvam (vàrem) haver enunciat
vosaltresvau (vàreu) haver enunciat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver enunciat

Futur perfet

johauré enunciat
tuhauràs enunciat
ell, ella, vostèhaurà enunciat
nosaltreshaurem enunciat
vosaltreshaureu enunciat
ells, elles, vostèshauran enunciat

Mode subjuntiu

Present

joenunciï
tuenunciïs
ell, ella, vostèenunciï
nosaltresenunciem
vosaltresenuncieu
ells, elles, vostèsenunciïn

Imperfet

joenunciés
tuenunciessis
ell, ella, vostèenunciés
nosaltresenunciéssim
vosaltresenunciéssiu
ells, elles, vostèsenunciessin

Perfet

johagi enunciat
tuhagis enunciat
ell, ella, vostèhagi enunciat
nosaltreshàgim enunciat
vosaltreshàgiu enunciat
ells, elles, vostèshagin enunciat

Plusquamperfet

johagués enunciat
tuhaguessis enunciat
ell, ella, vostèhagués enunciat
nosaltreshaguéssim enunciat
vosaltreshaguéssiu enunciat
ells, elles, vostèshaguessin enunciat

Mode condicional

Condicional

joenunciaria
tuenunciaries
ell, ella, vostèenunciaria
nosaltresenunciaríem
vosaltresenunciaríeu
ells, elles, vostèsenunciarien

Condicional perfet

johauria (haguera) enunciat
tuhauries (hagueres) enunciat
ell, ella, vostèhauria (haguera) enunciat
nosaltreshauríem (haguérem) enunciat
vosaltreshauríeu (haguéreu) enunciat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) enunciat

Mode imperatiu

(tu)enuncia
(vostè)enunciï
(nosaltres)enunciem
(vosaltres)enuncieu
(vostès)enunciïn

Traduccions

anglès
to enunciate
castellà
enunciar
francès
énoncer
italià
enunciare
neerlandès
formuleren, uiteenzetten, uiten
portuguès
enunciar