Infinitiu formular
Gerundi formulant
Participi formulat

Mode indicatiu

Present

joformulo
tuformules
ell, ella, vostèformula
nosaltresformulem
vosaltresformuleu
ells, elles, vostèsformulen

Imperfet

joformulava
tuformulaves
ell, ella, vostèformulava
nosaltresformulàvem
vosaltresformulàveu
ells, elles, vostèsformulaven

Passat simple

joformulí
tuformulares
ell, ella, vostèformulà
nosaltresformulàrem
vosaltresformulàreu
ells, elles, vostèsformularen

Futur

joformularé
tuformularàs
ell, ella, vostèformularà
nosaltresformularem
vosaltresformulareu
ells, elles, vostèsformularan

Mode subjuntiu

Present

joformuli
tuformulis
ell, ella, vostèformuli
nosaltresformulem
vosaltresformuleu
ells, elles, vostèsformulin

Imperfet

joformulés
tuformulessis
ell, ella, vostèformulés
nosaltresformuléssim
vosaltresformuléssiu
ells, elles, vostèsformulessin

Mode condicional

joformularia
tuformularies
ell, ella, vostèformularia
nosaltresformularíem
vosaltresformularíeu
ells, elles, vostèsformularien

Mode imperatiu

(tu)formula
(vostè)formuli
(nosaltres)formulem
(vosaltres)formuleu
(vostès)formulin

Traduccions

anglès
to formulate
castellà
formular
francès
formuler
italià
formulare
neerlandès
formuleren
portuguès
formular