Infinitiu pixar
Gerundi pixant
Participi pixat

Mode indicatiu

Present

jopixo
tupixes
ell, ella, vostèpixa
nosaltrespixem
vosaltrespixeu
ells, elles, vostèspixen

Imperfet

jopixava
tupixaves
ell, ella, vostèpixava
nosaltrespixàvem
vosaltrespixàveu
ells, elles, vostèspixaven

Passat simple

jopixí
tupixares
ell, ella, vostèpixà
nosaltrespixàrem
vosaltrespixàreu
ells, elles, vostèspixaren

Futur

jopixaré
tupixaràs
ell, ella, vostèpixarà
nosaltrespixarem
vosaltrespixareu
ells, elles, vostèspixaran

Mode subjuntiu

Present

jopixi
tupixis
ell, ella, vostèpixi
nosaltrespixem
vosaltrespixeu
ells, elles, vostèspixin

Imperfet

jopixés
tupixessis
ell, ella, vostèpixés
nosaltrespixéssim
vosaltrespixéssiu
ells, elles, vostèspixessin

Mode condicional

jopixaria
tupixaries
ell, ella, vostèpixaria
nosaltrespixaríem
vosaltrespixaríeu
ells, elles, vostèspixarien

Mode imperatiu

(tu)pixa
(vostè)pixi
(nosaltres)pixem
(vosaltres)pixeu
(vostès)pixin

Traduccions

alemany
pissen
anglès
to piss; to take a leak
castellà
mear
francès
pisser
italià
pisciare
neerlandès
pissen; plassen
portuguès
mijar