Practicar aquest verb
Infinitiugarlar
Gerundigarlant
Participigarlat, garlada, garlats, garlades

Mode indicatiu

Present

jogarlo
tugarles
ell, ella, vostègarla
nosaltresgarlem
vosaltresgarleu
ells, elles, vostèsgarlen

Imperfet

jogarlava
tugarlaves
ell, ella, vostègarlava
nosaltresgarlàvem
vosaltresgarlàveu
ells, elles, vostèsgarlaven

Passat simple

jogarlí
tugarlares
ell, ella, vostègarlà
nosaltresgarlàrem
vosaltresgarlàreu
ells, elles, vostèsgarlaren

Passat perifràstic

jovaig garlar
tuvas (vares) garlar
ell, ella, vostèva garlar
nosaltresvam (vàrem) garlar
vosaltresvau (vàreu) garlar
ells, elles, vostèsvan (varen) garlar

Futur

jogarlaré
tugarlaràs
ell, ella, vostègarlarà
nosaltresgarlarem
vosaltresgarlareu
ells, elles, vostèsgarlaran

Perfet

johe garlat
tuhas garlat
ell, ella, vostèha garlat
nosaltreshem (havem) garlat
vosaltresheu (haveu) garlat
ells, elles, vostèshan garlat

Plusquamperfet

johavia garlat
tuhavies garlat
ell, ella, vostèhavia garlat
nosaltreshavíem garlat
vosaltreshavíeu garlat
ells, elles, vostèshavien garlat

Passat anterior

johaguí garlat
tuhagueres garlat
ell, ella, vostèhagué garlat
nosaltreshaguérem garlat
vosaltreshaguéreu garlat
ells, elles, vostèshagueren garlat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver garlat
tuvas (vares) haver garlat
ell, ella, vostèva haver garlat
nosaltresvam (vàrem) haver garlat
vosaltresvau (vàreu) haver garlat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver garlat

Futur perfet

johauré garlat
tuhauràs garlat
ell, ella, vostèhaurà garlat
nosaltreshaurem garlat
vosaltreshaureu garlat
ells, elles, vostèshauran garlat

Mode subjuntiu

Present

jogarli
tugarlis
ell, ella, vostègarli
nosaltresgarlem
vosaltresgarleu
ells, elles, vostèsgarlin

Imperfet

jogarlés
tugarlessis
ell, ella, vostègarlés
nosaltresgarléssim
vosaltresgarléssiu
ells, elles, vostèsgarlessin

Perfet

johagi garlat
tuhagis garlat
ell, ella, vostèhagi garlat
nosaltreshàgim garlat
vosaltreshàgiu garlat
ells, elles, vostèshagin garlat

Plusquamperfet

johagués garlat
tuhaguessis garlat
ell, ella, vostèhagués garlat
nosaltreshaguéssim garlat
vosaltreshaguéssiu garlat
ells, elles, vostèshaguessin garlat

Mode condicional

Condicional

jogarlaria
tugarlaries
ell, ella, vostègarlaria
nosaltresgarlaríem
vosaltresgarlaríeu
ells, elles, vostèsgarlarien

Condicional perfet

johauria (haguera) garlat
tuhauries (hagueres) garlat
ell, ella, vostèhauria (haguera) garlat
nosaltreshauríem (haguérem) garlat
vosaltreshauríeu (haguéreu) garlat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) garlat

Mode imperatiu

(tu)garla
(vostè)garli
(nosaltres)garlem
(vosaltres)garleu
(vostès)garlin

Traduccions

anglès
to chat, to chatter
castellà
charlar, garlar
francès
babiller, bavarder
italià
ciarlare, cicalare