Practicar aquest verb
Infinitiusargir
Gerundisargint
Participisargit, sargida, sargits, sargides

Mode indicatiu

Present

josargeixo
tusargeixes
ell, ella, vostèsargeix
nosaltressargim
vosaltressargiu
ells, elles, vostèssargeixen

Imperfet

josargia
tusargies
ell, ella, vostèsargia
nosaltressargíem
vosaltressargíeu
ells, elles, vostèssargien

Passat simple

josargí
tusargires
ell, ella, vostèsargí
nosaltressargírem
vosaltressargíreu
ells, elles, vostèssargiren

Passat perifràstic

jovaig sargir
tuvas (vares) sargir
ell, ella, vostèva sargir
nosaltresvam (vàrem) sargir
vosaltresvau (vàreu) sargir
ells, elles, vostèsvan (varen) sargir

Futur

josargiré
tusargiràs
ell, ella, vostèsargirà
nosaltressargirem
vosaltressargireu
ells, elles, vostèssargiran

Perfet

johe sargit
tuhas sargit
ell, ella, vostèha sargit
nosaltreshem (havem) sargit
vosaltresheu (haveu) sargit
ells, elles, vostèshan sargit

Plusquamperfet

johavia sargit
tuhavies sargit
ell, ella, vostèhavia sargit
nosaltreshavíem sargit
vosaltreshavíeu sargit
ells, elles, vostèshavien sargit

Passat anterior

johaguí sargit
tuhagueres sargit
ell, ella, vostèhagué sargit
nosaltreshaguérem sargit
vosaltreshaguéreu sargit
ells, elles, vostèshagueren sargit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver sargit
tuvas (vares) haver sargit
ell, ella, vostèva haver sargit
nosaltresvam (vàrem) haver sargit
vosaltresvau (vàreu) haver sargit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver sargit

Futur perfet

johauré sargit
tuhauràs sargit
ell, ella, vostèhaurà sargit
nosaltreshaurem sargit
vosaltreshaureu sargit
ells, elles, vostèshauran sargit

Mode subjuntiu

Present

josargeixi
tusargeixis
ell, ella, vostèsargeixi
nosaltressargim
vosaltressargiu
ells, elles, vostèssargeixin

Imperfet

josargís
tusargissis
ell, ella, vostèsargís
nosaltressargíssim
vosaltressargíssiu
ells, elles, vostèssargissin

Perfet

johagi sargit
tuhagis sargit
ell, ella, vostèhagi sargit
nosaltreshàgim sargit
vosaltreshàgiu sargit
ells, elles, vostèshagin sargit

Plusquamperfet

johagués sargit
tuhaguessis sargit
ell, ella, vostèhagués sargit
nosaltreshaguéssim sargit
vosaltreshaguéssiu sargit
ells, elles, vostèshaguessin sargit

Mode condicional

Condicional

josargiria
tusargiries
ell, ella, vostèsargiria
nosaltressargiríem
vosaltressargiríeu
ells, elles, vostèssargirien

Condicional perfet

johauria (haguera) sargit
tuhauries (hagueres) sargit
ell, ella, vostèhauria (haguera) sargit
nosaltreshauríem (haguérem) sargit
vosaltreshauríeu (haguéreu) sargit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) sargit

Mode imperatiu

(tu)sargeix
(vostè)sargeixi
(nosaltres)sargim
(vosaltres)sargiu
(vostès)sargeixin

Traduccions

alemany
flicken
anglès
to darn
castellà
zurcir
francès
raccommoder, repriser
italià
rammendare