Infinitiuruixar
Gerundiruixant
Participiruixat

Mode indicatiu

Present

joruixo
turuixes
ell, ella, vostèruixa
nosaltresruixem
vosaltresruixeu
ells, elles, vostèsruixen

Imperfet

joruixava
turuixaves
ell, ella, vostèruixava
nosaltresruixàvem
vosaltresruixàveu
ells, elles, vostèsruixaven

Passat simple

joruixí
turuixares
ell, ella, vostèruixà
nosaltresruixàrem
vosaltresruixàreu
ells, elles, vostèsruixaren

Futur

joruixaré
turuixaràs
ell, ella, vostèruixarà
nosaltresruixarem
vosaltresruixareu
ells, elles, vostèsruixaran

Mode subjuntiu

Present

joruixi
turuixis
ell, ella, vostèruixi
nosaltresruixem
vosaltresruixeu
ells, elles, vostèsruixin

Imperfet

joruixés
turuixessis
ell, ella, vostèruixés
nosaltresruixéssim
vosaltresruixéssiu
ells, elles, vostèsruixessin

Mode condicional

joruixaria
turuixaries
ell, ella, vostèruixaria
nosaltresruixaríem
vosaltresruixaríeu
ells, elles, vostèsruixarien

Mode imperatiu

(tu)ruixa
(vostè)ruixi
(nosaltres)ruixem
(vosaltres)ruixeu
(vostès)ruixin

Traduccions

anglès
to sprinkle
castellà
rociar
francès
arroser
italià
spruzzare
neerlandès
besproeien
portuguès
rociar