Infinitiu embruixar
Gerundi embruixant
Participi embruixat

Mode indicatiu

Present

joembruixo
tuembruixes
ell, ella, vostèembruixa
nosaltresembruixem
vosaltresembruixeu
ells, elles, vostèsembruixen

Imperfet

joembruixava
tuembruixaves
ell, ella, vostèembruixava
nosaltresembruixàvem
vosaltresembruixàveu
ells, elles, vostèsembruixaven

Passat simple

joembruixí
tuembruixares
ell, ella, vostèembruixà
nosaltresembruixàrem
vosaltresembruixàreu
ells, elles, vostèsembruixaren

Futur

joembruixaré
tuembruixaràs
ell, ella, vostèembruixarà
nosaltresembruixarem
vosaltresembruixareu
ells, elles, vostèsembruixaran

Mode subjuntiu

Present

joembruixi
tuembruixis
ell, ella, vostèembruixi
nosaltresembruixem
vosaltresembruixeu
ells, elles, vostèsembruixin

Imperfet

joembruixés
tuembruixessis
ell, ella, vostèembruixés
nosaltresembruixéssim
vosaltresembruixéssiu
ells, elles, vostèsembruixessin

Mode condicional

joembruixaria
tuembruixaries
ell, ella, vostèembruixaria
nosaltresembruixaríem
vosaltresembruixaríeu
ells, elles, vostèsembruixarien

Mode imperatiu

(tu)embruixa
(vostè)embruixi
(nosaltres)embruixem
(vosaltres)embruixeu
(vostès)embruixin

Traduccions

alemany
verzaubern
anglès
to bewitch
castellà
embrujar
francès
ensorceler
italià
stregare
neerlandès
beheksen
portuguès
embruxar