Infinitiu calcular
Gerundi calculant
Participi calculat

Mode indicatiu

Present

jocalculo
tucalcules
ell, ella, vostècalcula
nosaltrescalculem
vosaltrescalculeu
ells, elles, vostèscalculen

Imperfet

jocalculava
tucalculaves
ell, ella, vostècalculava
nosaltrescalculàvem
vosaltrescalculàveu
ells, elles, vostèscalculaven

Passat simple

jocalculí
tucalculares
ell, ella, vostècalculà
nosaltrescalculàrem
vosaltrescalculàreu
ells, elles, vostèscalcularen

Futur

jocalcularé
tucalcularàs
ell, ella, vostècalcularà
nosaltrescalcularem
vosaltrescalculareu
ells, elles, vostèscalcularan

Mode subjuntiu

Present

jocalculi
tucalculis
ell, ella, vostècalculi
nosaltrescalculem
vosaltrescalculeu
ells, elles, vostèscalculin

Imperfet

jocalculés
tucalculessis
ell, ella, vostècalculés
nosaltrescalculéssim
vosaltrescalculéssiu
ells, elles, vostèscalculessin

Mode condicional

jocalcularia
tucalcularies
ell, ella, vostècalcularia
nosaltrescalcularíem
vosaltrescalcularíeu
ells, elles, vostèscalcularien

Mode imperatiu

(tu)calcula
(vostè)calculi
(nosaltres)calculem
(vosaltres)calculeu
(vostès)calculin

Traduccions

alemany
berechnen; rechnen
anglès
to calculate
castellà
calcular
francès
calculer
italià
calcolare
neerlandès
berekenen; uitrekenen
portuguès
calcular