Infinitiu permetre
Gerundi permetent
Participi permès

Mode indicatiu

Present

jopermeto
tupermets
ell, ella, vostèpermet
nosaltrespermetem
vosaltrespermeteu
ells, elles, vostèspermeten

Imperfet

jopermetia
tupermeties
ell, ella, vostèpermetia
nosaltrespermetíem
vosaltrespermetíeu
ells, elles, vostèspermetien

Passat simple

jopermetí
tupermeteres
ell, ella, vostèpermeté
nosaltrespermetérem
vosaltrespermetéreu
ells, elles, vostèspermeteren

Futur

jopermetré
tupermetràs
ell, ella, vostèpermetrà
nosaltrespermetrem
vosaltrespermetreu
ells, elles, vostèspermetran

Mode subjuntiu

Present

jopermeti
tupermetis
ell, ella, vostèpermeti
nosaltrespermetem
vosaltrespermeteu
ells, elles, vostèspermetin

Imperfet

jopermetés
tupermetessis
ell, ella, vostèpermetés
nosaltrespermetéssim
vosaltrespermetéssiu
ells, elles, vostèspermetessin

Mode condicional

jopermetria
tupermetries
ell, ella, vostèpermetria
nosaltrespermetríem
vosaltrespermetríeu
ells, elles, vostèspermetrien

Mode imperatiu

(tu)permet
(vostè)permeti
(nosaltres)permetem
(vosaltres)permeteu
(vostès)permetin

Traduccions

alemany
erlauben; zulassen
anglès
to permit
castellà
permitir
francès
permettre
italià
permettere
neerlandès
toestaan; vergunnen
portuguès
permitir