Infinitiu autoritzar
Gerundi autoritzant
Participi autoritzat

Mode indicatiu

Present

joautoritzo
tuautoritzes
ell, ella, vostèautoritza
nosaltresautoritzem
vosaltresautoritzeu
ells, elles, vostèsautoritzen

Imperfet

joautoritzava
tuautoritzaves
ell, ella, vostèautoritzava
nosaltresautoritzàvem
vosaltresautoritzàveu
ells, elles, vostèsautoritzaven

Passat simple

joautoritzí
tuautoritzares
ell, ella, vostèautoritzà
nosaltresautoritzàrem
vosaltresautoritzàreu
ells, elles, vostèsautoritzaren

Futur

joautoritzaré
tuautoritzaràs
ell, ella, vostèautoritzarà
nosaltresautoritzarem
vosaltresautoritzareu
ells, elles, vostèsautoritzaran

Mode subjuntiu

Present

joautoritzi
tuautoritzis
ell, ella, vostèautoritzi
nosaltresautoritzem
vosaltresautoritzeu
ells, elles, vostèsautoritzin

Imperfet

joautoritzés
tuautoritzessis
ell, ella, vostèautoritzés
nosaltresautoritzéssim
vosaltresautoritzéssiu
ells, elles, vostèsautoritzessin

Mode condicional

joautoritzaria
tuautoritzaries
ell, ella, vostèautoritzaria
nosaltresautoritzaríem
vosaltresautoritzaríeu
ells, elles, vostèsautoritzarien

Mode imperatiu

(tu)autoritza
(vostè)autoritzi
(nosaltres)autoritzem
(vosaltres)autoritzeu
(vostès)autoritzin

Traduccions

anglès
to authorise
castellà
autorizar
francès
autoriser
italià
autorizzare
neerlandès
autoriseren; machtigen; toestaan
portuguès
autorizar