Infinitiu dutxar-se
Gerundi dutxant-se
Participi dutxat

Mode indicatiu

Present

emdutxo
etdutxes
esdutxa
ensdutxem
usdutxeu
esdutxen

Imperfet

emdutxava
etdutxaves
esdutxava
ensdutxàvem
usdutxàveu
esdutxaven

Passat simple

emdutxí
etdutxares
esdutxà
ensdutxàrem
usdutxàreu
esdutxaren

Futur

emdutxaré
etdutxaràs
esdutxarà
ensdutxarem
usdutxareu
esdutxaran

Mode subjuntiu

Present

emdutxi
etdutxis
esdutxi
ensdutxem
usdutxeu
esdutxin

Imperfet

emdutxés
etdutxessis
esdutxés
ensdutxéssim
usdutxéssiu
esdutxessin

Mode condicional

emdutxaria
etdutxaries
esdutxaria
ensdutxaríem
usdutxaríeu
esdutxarien

Mode imperatiu

(et)dutxa't
(es)dutxi's
(ens)dutxem-nos
(us)dutxeu-vos
(es)dutxin-se

Traduccions

alemany
sich duschen
anglès
to shower; to take a shower
castellà
ducharse
francès
se doucher
italià
farsi la doccia
neerlandès
zich douchen
portuguès
tomar um banho