Infinitiu guarnir
Gerundi guarnint
Participi guarnit

Mode indicatiu

Present

joguarneixo
tuguarneixes
ell, ella, vostèguarneix
nosaltresguarnim
vosaltresguarniu
ells, elles, vostèsguarneixen

Imperfet

joguarnia
tuguarnies
ell, ella, vostèguarnia
nosaltresguarníem
vosaltresguarníeu
ells, elles, vostèsguarnien

Passat simple

joguarní
tuguarnires
ell, ella, vostèguarní
nosaltresguarnírem
vosaltresguarníreu
ells, elles, vostèsguarniren

Futur

joguarniré
tuguarniràs
ell, ella, vostèguarnirà
nosaltresguarnirem
vosaltresguarnireu
ells, elles, vostèsguarniran

Mode subjuntiu

Present

joguarneixi
tuguarneixis
ell, ella, vostèguarneixi
nosaltresguarnim
vosaltresguarniu
ells, elles, vostèsguarneixin

Imperfet

joguarnís
tuguarnissis
ell, ella, vostèguarnís
nosaltresguarníssim
vosaltresguarníssiu
ells, elles, vostèsguarnissin

Mode condicional

joguarniria
tuguarniries
ell, ella, vostèguarniria
nosaltresguarniríem
vosaltresguarniríeu
ells, elles, vostèsguarnirien

Mode imperatiu

(tu)guarneix
(vostè)guarneixi
(nosaltres)guarnim
(vosaltres)guarniu
(vostès)guarneixin

Traduccions

anglès
to decorate; to garnish
castellà
armar; fortificar
francès
garnir