Practicar aquest verb
Infinitiuexercir
Gerundiexercint
Participiexercit, exercida, exercits, exercides

Mode indicatiu

Present

joexerceixo
tuexerceixes
ell, ella, vostèexerceix
nosaltresexercim
vosaltresexerciu
ells, elles, vostèsexerceixen

Imperfet

joexercia
tuexercies
ell, ella, vostèexercia
nosaltresexercíem
vosaltresexercíeu
ells, elles, vostèsexercien

Passat simple

joexercí
tuexercires
ell, ella, vostèexercí
nosaltresexercírem
vosaltresexercíreu
ells, elles, vostèsexerciren

Passat perifràstic

jovaig exercir
tuvas (vares) exercir
ell, ella, vostèva exercir
nosaltresvam (vàrem) exercir
vosaltresvau (vàreu) exercir
ells, elles, vostèsvan (varen) exercir

Futur

joexerciré
tuexerciràs
ell, ella, vostèexercirà
nosaltresexercirem
vosaltresexercireu
ells, elles, vostèsexerciran

Perfet

johe exercit
tuhas exercit
ell, ella, vostèha exercit
nosaltreshem (havem) exercit
vosaltresheu (haveu) exercit
ells, elles, vostèshan exercit

Plusquamperfet

johavia exercit
tuhavies exercit
ell, ella, vostèhavia exercit
nosaltreshavíem exercit
vosaltreshavíeu exercit
ells, elles, vostèshavien exercit

Passat anterior

johaguí exercit
tuhagueres exercit
ell, ella, vostèhagué exercit
nosaltreshaguérem exercit
vosaltreshaguéreu exercit
ells, elles, vostèshagueren exercit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver exercit
tuvas (vares) haver exercit
ell, ella, vostèva haver exercit
nosaltresvam (vàrem) haver exercit
vosaltresvau (vàreu) haver exercit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver exercit

Futur perfet

johauré exercit
tuhauràs exercit
ell, ella, vostèhaurà exercit
nosaltreshaurem exercit
vosaltreshaureu exercit
ells, elles, vostèshauran exercit

Mode subjuntiu

Present

joexerceixi
tuexerceixis
ell, ella, vostèexerceixi
nosaltresexercim
vosaltresexerciu
ells, elles, vostèsexerceixin

Imperfet

joexercís
tuexercissis
ell, ella, vostèexercís
nosaltresexercíssim
vosaltresexercíssiu
ells, elles, vostèsexercissin

Perfet

johagi exercit
tuhagis exercit
ell, ella, vostèhagi exercit
nosaltreshàgim exercit
vosaltreshàgiu exercit
ells, elles, vostèshagin exercit

Plusquamperfet

johagués exercit
tuhaguessis exercit
ell, ella, vostèhagués exercit
nosaltreshaguéssim exercit
vosaltreshaguéssiu exercit
ells, elles, vostèshaguessin exercit

Mode condicional

Condicional

joexerciria
tuexerciries
ell, ella, vostèexerciria
nosaltresexerciríem
vosaltresexerciríeu
ells, elles, vostèsexercirien

Condicional perfet

johauria (haguera) exercit
tuhauries (hagueres) exercit
ell, ella, vostèhauria (haguera) exercit
nosaltreshauríem (haguérem) exercit
vosaltreshauríeu (haguéreu) exercit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) exercit

Mode imperatiu

(tu)exerceix
(vostè)exerceixi
(nosaltres)exercim
(vosaltres)exerciu
(vostès)exerceixin

Traduccions

anglès
to exert, to practice
castellà
ejercer
francès
exercer
italià
esercitare