Practicar aquest verb
Infinitiuapaivagar
Gerundiapaivagant
Participiapaivagat, apaivagada, apaivagats, apaivagades

Mode indicatiu

Present

joapaivago
tuapaivagues
ell, ella, vostèapaivaga
nosaltresapaivaguem
vosaltresapaivagueu
ells, elles, vostèsapaivaguen

Imperfet

joapaivagava
tuapaivagaves
ell, ella, vostèapaivagava
nosaltresapaivagàvem
vosaltresapaivagàveu
ells, elles, vostèsapaivagaven

Passat simple

joapaivaguí
tuapaivagares
ell, ella, vostèapaivagà
nosaltresapaivagàrem
vosaltresapaivagàreu
ells, elles, vostèsapaivagaren

Passat perifràstic

jovaig apaivagar
tuvas (vares) apaivagar
ell, ella, vostèva apaivagar
nosaltresvam (vàrem) apaivagar
vosaltresvau (vàreu) apaivagar
ells, elles, vostèsvan (varen) apaivagar

Futur

joapaivagaré
tuapaivagaràs
ell, ella, vostèapaivagarà
nosaltresapaivagarem
vosaltresapaivagareu
ells, elles, vostèsapaivagaran

Perfet

johe apaivagat
tuhas apaivagat
ell, ella, vostèha apaivagat
nosaltreshem (havem) apaivagat
vosaltresheu (haveu) apaivagat
ells, elles, vostèshan apaivagat

Plusquamperfet

johavia apaivagat
tuhavies apaivagat
ell, ella, vostèhavia apaivagat
nosaltreshavíem apaivagat
vosaltreshavíeu apaivagat
ells, elles, vostèshavien apaivagat

Passat anterior

johaguí apaivagat
tuhagueres apaivagat
ell, ella, vostèhagué apaivagat
nosaltreshaguérem apaivagat
vosaltreshaguéreu apaivagat
ells, elles, vostèshagueren apaivagat

Passat anterior perifràstic

jovaig haver apaivagat
tuvas (vares) haver apaivagat
ell, ella, vostèva haver apaivagat
nosaltresvam (vàrem) haver apaivagat
vosaltresvau (vàreu) haver apaivagat
ells, elles, vostèsvan (varen) haver apaivagat

Futur perfet

johauré apaivagat
tuhauràs apaivagat
ell, ella, vostèhaurà apaivagat
nosaltreshaurem apaivagat
vosaltreshaureu apaivagat
ells, elles, vostèshauran apaivagat

Mode subjuntiu

Present

joapaivagui
tuapaivaguis
ell, ella, vostèapaivagui
nosaltresapaivaguem
vosaltresapaivagueu
ells, elles, vostèsapaivaguin

Imperfet

joapaivagués
tuapaivaguessis
ell, ella, vostèapaivagués
nosaltresapaivaguéssim
vosaltresapaivaguéssiu
ells, elles, vostèsapaivaguessin

Perfet

johagi apaivagat
tuhagis apaivagat
ell, ella, vostèhagi apaivagat
nosaltreshàgim apaivagat
vosaltreshàgiu apaivagat
ells, elles, vostèshagin apaivagat

Plusquamperfet

johagués apaivagat
tuhaguessis apaivagat
ell, ella, vostèhagués apaivagat
nosaltreshaguéssim apaivagat
vosaltreshaguéssiu apaivagat
ells, elles, vostèshaguessin apaivagat

Mode condicional

Condicional

joapaivagaria
tuapaivagaries
ell, ella, vostèapaivagaria
nosaltresapaivagaríem
vosaltresapaivagaríeu
ells, elles, vostèsapaivagarien

Condicional perfet

johauria (haguera) apaivagat
tuhauries (hagueres) apaivagat
ell, ella, vostèhauria (haguera) apaivagat
nosaltreshauríem (haguérem) apaivagat
vosaltreshauríeu (haguéreu) apaivagat
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) apaivagat

Mode imperatiu

(tu)apaivaga
(vostè)apaivagui
(nosaltres)apaivaguem
(vosaltres)apaivagueu
(vostès)apaivaguin

Traduccions

alemany
beruhigen, beschwichtigen
anglès
to calm down, to ease
castellà
apaciguar, calmar
francès
apaiser, calmer, pacifier
italià
calmare, mitigare, placare, rappacificare
neerlandès
bedaren, geruststellen, kalmeren
portuguès
apaziguar