Practicar aquest verb
Infinitiueixir
Gerundieixint
Participieixit, eixida, eixits, eixides

Mode indicatiu

Present

joixo, isc
tuixes
ell, ella, vostèix
nosaltreseixim
vosaltreseixiu
ells, elles, vostèsixen

Imperfet

joeixia
tueixies
ell, ella, vostèeixia
nosaltreseixíem
vosaltreseixíeu
ells, elles, vostèseixien

Passat simple

joeixí
tueixires
ell, ella, vostèeixí
nosaltreseixírem
vosaltreseixíreu
ells, elles, vostèseixiren

Passat perifràstic

jovaig eixir
tuvas (vares) eixir
ell, ella, vostèva eixir
nosaltresvam (vàrem) eixir
vosaltresvau (vàreu) eixir
ells, elles, vostèsvan (varen) eixir

Futur

joeixiré
tueixiràs
ell, ella, vostèeixirà
nosaltreseixirem
vosaltreseixireu
ells, elles, vostèseixiran

Perfet

johe eixit
tuhas eixit
ell, ella, vostèha eixit
nosaltreshem (havem) eixit
vosaltresheu (haveu) eixit
ells, elles, vostèshan eixit

Plusquamperfet

johavia eixit
tuhavies eixit
ell, ella, vostèhavia eixit
nosaltreshavíem eixit
vosaltreshavíeu eixit
ells, elles, vostèshavien eixit

Passat anterior

johaguí eixit
tuhagueres eixit
ell, ella, vostèhagué eixit
nosaltreshaguérem eixit
vosaltreshaguéreu eixit
ells, elles, vostèshagueren eixit

Passat anterior perifràstic

jovaig haver eixit
tuvas (vares) haver eixit
ell, ella, vostèva haver eixit
nosaltresvam (vàrem) haver eixit
vosaltresvau (vàreu) haver eixit
ells, elles, vostèsvan (varen) haver eixit

Futur perfet

johauré eixit
tuhauràs eixit
ell, ella, vostèhaurà eixit
nosaltreshaurem eixit
vosaltreshaureu eixit
ells, elles, vostèshauran eixit

Mode subjuntiu

Present

joixi
tuixis
ell, ella, vostèixi
nosaltreseixim
vosaltreseixiu
ells, elles, vostèsixin

Imperfet

joeixís
tueixissis
ell, ella, vostèeixís
nosaltreseixíssim
vosaltreseixíssiu
ells, elles, vostèseixissin

Perfet

johagi eixit
tuhagis eixit
ell, ella, vostèhagi eixit
nosaltreshàgim eixit
vosaltreshàgiu eixit
ells, elles, vostèshagin eixit

Plusquamperfet

johagués eixit
tuhaguessis eixit
ell, ella, vostèhagués eixit
nosaltreshaguéssim eixit
vosaltreshaguéssiu eixit
ells, elles, vostèshaguessin eixit

Mode condicional

Condicional

joeixiria
tueixiries
ell, ella, vostèeixiria
nosaltreseixiríem
vosaltreseixiríeu
ells, elles, vostèseixirien

Condicional perfet

johauria (haguera) eixit
tuhauries (hagueres) eixit
ell, ella, vostèhauria (haguera) eixit
nosaltreshauríem (haguérem) eixit
vosaltreshauríeu (haguéreu) eixit
ells, elles, vostèshaurien (hagueren) eixit

Mode imperatiu

(tu)ix
(vostè)ixi
(nosaltres)eixim
(vosaltres)eixiu
(vostès)ixin

Traduccions

alemany
ausfahren, ausgehen, aussteigen, verlassen
anglès
to exit
castellà
salir
francès
sortir
italià
uscire
neerlandès
uitgaan, verlaten
portuguès
sair